| Global Score | |
| 31 | 76.4 |
| Basic Information | |
| Alcatel | LG |
| Android 4.3 | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 2014-05-27 |
| 5.10 x 2.50 x 0.33 inches | 5.76 x 2.94 x 0.35 inches |
| 4.09 ounces | 5.26 ounces |
| Black, Brown, Gray, Pink and White | Black, Gold, Pink, Purple and White |
| $ 185.00 | $ 189.00 |
| Display / Screen | |
| 4.5 inches | 5.5 inches |
| 540 x 960 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 245 pixels per inch | 534 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.5 | 10 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.45 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 0 | 9.46 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 3.4 | 7 |
| Battery Life | |
| -- | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| -- | 548 hours standby time 19 hours talk time |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
LG G3 is way better than Alcatel OneTouch Idol 2 mini S, having a 76.4 score against 31. Both of these phones have Android OS (Operating System), but the LG G3 has the newer 5.0 version while Alcatel OneTouch Idol 2 mini S has Android 4.3, so it counts with a couple nice extra features and performance improvements. Despite being the best cellphone we compare here, LG G3 is a noticeably heavier and a bit thicker cellphone than the Alcatel OneTouch Idol 2 mini S.
LG G3 features a much sharper screen than Alcatel OneTouch Idol 2 mini S, because it has a much greater pixel amount per inch in the screen, a lot higher 2560 x 1440px resolution and a bigger display. The LG G3 has a very superior storage capacity to store more apps and games than Alcatel OneTouch Idol 2 mini S, because it has a slot for external memory cards that supports up to 128 GB.
The LG G3 has a lot better hardware performance than Alcatel OneTouch Idol 2 mini S, because it has a graphics processing unit and a greater number of cores (and also faster). The LG G3 has a lot better camera than Alcatel OneTouch Idol 2 mini S. LG G3 has a very superior battery duration than Alcatel OneTouch Idol 2 mini S.
LG G3 is a bit more expensive than the Alcatel OneTouch Idol 2 mini S, but it's still a great deal, as you can get a much better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.