| Global Score | |
| 74.7 | 77.7 |
| Basic Information | |
| Apple | HTC |
| iOS | Android 5.0 |
| -- | 2015-03-01 |
| -- | 5.69 x 2.74 x 0.38 inches |
| -- | 5.54 ounces |
| -- | Black, Gold, Gray and Pink |
| Glass and Titanium | Aluminium |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 178.00 |
| Display / Screen | |
| 6.9 inches | 5 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | S-LCD 3 |
| -- | 441 pixels per inch |
| 2000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.7 | 9.3 |
| Performance | |
| A18 Pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.99 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 12.00 MP | 20.00 MP + 4.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 27.80mm focal length |
| -- | 0.42 inches (1/2.4") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 10.34 | 10.12 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Nano SIM |
| 10.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| -- | 2840mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 391 hours standby time 25.4 hours talk time |
| 1.36 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
HTC One M9 has a global score of 77.7, which is slightly better than the Apple iPhone 16 Pro Max's 74.7 score. The HTC One M9 comes with Android 5.0 operating system, while Apple iPhone 16 Pro Max works with iOS operating system. HTC One M9 has an extremely better processing unit than Apple iPhone 16 Pro Max, because although it has 5 GB lesser RAM memory, it also counts with an additional graphics processing unit, a 64-bit CPU and a larger number of cores (and they are faster).
The HTC One M9 has a much sharper display than Apple iPhone 16 Pro Max, although it has a way smaller screen. Apple iPhone 16 Pro Max counts with a lot bigger memory for apps and games than HTC One M9, because although it has no SD card slot, it also counts with 256 GB internal memory. The iPhone 16 Pro Max has a bit better camera than HTC One M9, and although they both have the same video resolution, the iPhone 16 Pro Max also has a camera with a lot better 48 MP resolution and higher 60 fps video frame rates.
HTC One M9 features a really longer battery performance than iPhone 16 Pro Max.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.