| Global Score | |
| 74.7 | 76.4 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iOS | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 2014-05-27 |
| -- | 5.76 x 2.94 x 0.35 inches |
| -- | 5.26 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink, Purple and White |
| Glass and Titanium | -- |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| -- | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 6.9 inches | 5.5 inches |
| -- | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| OLED | IPS LCD |
| -- | 534 pixels per inch |
| 2000 cd/m2 brightness | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.7 | 10 |
| Performance | |
| A18 Pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.45 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 10.34 | 9.46 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 10.6 | 7 |
| Battery Life | |
| -- | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 548 hours standby time 19 hours talk time |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The LG G3 has a general score of 76.4, which is slightly better than the Apple iPhone 16 Pro Max's overall score of 74.7. The LG G3 works with Android 5.0 operating system, while Apple iPhone 16 Pro Max comes with iOS operating system. The LG G3 has a way better screen than Apple iPhone 16 Pro Max, although it has a lot smaller screen and much lower brightness.
IPhone 16 Pro Max counts with a superior storage to store more games and applications than LG G3, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 256 GB internal storage capacity. LG G3 features a much powerful processor than Apple iPhone 16 Pro Max, because although it has 5 GB less RAM, it also counts with more cpu cores and a graphics processor.
The iPhone 16 Pro Max captures a bit better videos and photos than LG G3, and although they both have the same 3840x2160 (4K) video quality, the iPhone 16 Pro Max also has a much better 48 MP resolution camera in the back and faster 60 frames per second video frame rates. The LG G3 has a really longer battery duration than iPhone 16 Pro Max.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.