| Global Score | |
| 74.7 | 81.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iOS | Android 5.0, 4.4.4, 4.4, 4.3 |
| -- | 2013-09-04 |
| -- | 5.95 x 3.12 x 0.33 inches |
| -- | 5.93 ounces |
| -- | Black, Pink and White |
| Glass and Titanium | -- |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 265.00 |
| Display / Screen | |
| 6.9 inches | 5.7 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | Super AMOLED |
| -- | 386 pixels per inch |
| 2000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.7 | 8.9 |
| Performance | |
| A18 Pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 10.34 | 9.68 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | Micro SIM, Dual SIM |
| 10.6 | 7.1 |
| Battery Life | |
| -- | 3200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 528 hours standby time 25 hours talk time |
| 1.36 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy Note 3 is a little bit better than Apple iPhone 16 Pro Max, getting an 81.2 score against 74.7. Samsung Galaxy Note 3 has Android 5.0 OS, and Apple iPhone 16 Pro Max works with iOS OS. Samsung Galaxy Note 3 has a lot better looking screen than iPhone 16 Pro Max, although it has a bit smaller screen.
IPhone 16 Pro Max counts with much more storage for games and applications than Samsung Galaxy Note 3, because although it has no external SD slot, it also counts with 192 GB more internal memory. The Galaxy Note 3 counts with a much powerful CPU than iPhone 16 Pro Max, because although it has a lower amount of RAM, it also counts with an extra GPU and a larger number of cores (and faster).
The Galaxy Note 3 features a much better battery life than Apple iPhone 16 Pro Max. Apple iPhone 16 Pro Max captures just a bit better photographs and videos than Samsung Galaxy Note 3, and although they both have the same (4K) video definition, the Apple iPhone 16 Pro Max also has better 60 fps video frame rates and a much better 48 MP resolution camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.