| Global Score | |
| 74.7 | 81.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iOS | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| -- | 6.04 x 3.09 x 0.33 inches |
| -- | 6.21 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink and White |
| Glass and Titanium | -- |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 269.00 |
| Display / Screen | |
| 6.9 inches | 5.7 inches |
| -- | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| OLED | Super AMOLED |
| -- | 515 pixels per inch |
| 2000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.7 | 9.5 |
| Performance | |
| A18 Pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (825 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.54 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 12.00 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 10.34 | 10.01 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 10.6 | 7 |
| Battery Life | |
| -- | 3220mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 20 hours talk time |
| 1.36 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1, EDR |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy Note 4 is slightly better than iPhone 16 Pro Max, having a overall score of 81.6 against 74.7. The Samsung Galaxy Note 4 has Android 5.0 OS, while iPhone 16 Pro Max counts with iOS OS. The Galaxy Note 4 has a much better display than iPhone 16 Pro Max, although it has a bit smaller display.
The Galaxy Note 4 features a much faster CPU than iPhone 16 Pro Max, because although it has a smaller amount of RAM, it also counts with a graphics co-processor and a higher number of cores. IPhone 16 Pro Max counts with just a bit better camera than Galaxy Note 4, and although they both have the same 3840x2160 video definition, the iPhone 16 Pro Max also has a camera in the back with much more MP and faster video frame rates.
The iPhone 16 Pro Max features a much better memory for applications, games, photos and videos than Galaxy Note 4, because although it has no external memory card slot, it also counts with 256 GB internal storage. Galaxy Note 4 counts with a much better battery duration than Apple iPhone 16 Pro Max.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.