| Global Score | |
| 74.7 | 79 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iOS | Android 4.4 |
| -- | 2013-03-14 |
| -- | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| -- | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| Glass and Titanium | Polycarbonate |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 135.00 |
| Display / Screen | |
| 6.9 inches | 5 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | Super AMOLED |
| -- | 441 pixels per inch |
| 2000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.7 | 9.1 |
| Performance | |
| A18 Pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 10.34 | 9.02 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 10.6 | 7 |
| Battery Life | |
| -- | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 17 hours talk time |
| 1.36 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy S4 is just a bit better than Apple iPhone 16 Pro Max, getting a 79 score against 74.7. The Galaxy S4 counts with Android 4.4 operating system, while Apple iPhone 16 Pro Max works with iOS operating system. The Galaxy S4 counts with a much sharper display than iPhone 16 Pro Max, although it has a way smaller display.
Apple iPhone 16 Pro Max counts with much more storage capacity for applications and games than Samsung Galaxy S4, because although it has no external memory slot, it also counts with more internal memory capacity. The Galaxy S4 has a much more powerful CPU than Apple iPhone 16 Pro Max, because although it has 6 GB lesser RAM, it also counts with an extra graphics processing unit and a larger number of faster cores.
The iPhone 16 Pro Max captures much better pictures and videos than Galaxy S4, because it has a much better 3840x2160 (4K) video definition and a camera in the back with a lot higher 48 MP resolution. Samsung Galaxy S4 has a superior battery life than iPhone 16 Pro Max.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.