| Global Score | |
| 74.7 | 80.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iOS | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-06-23 |
| -- | 5.59 x 2.85 x 0.32 inches |
| -- | 5.11 ounces |
| -- | Black, Blue, Gold, Red and White |
| Glass and Titanium | Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 399.00 |
| Display / Screen | |
| 6.9 inches | 5.1 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | Super AMOLED |
| -- | 576 pixels per inch |
| 2000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.7 | 9.7 |
| Performance | |
| A18 Pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 805 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.45 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 12.00 MP | 16.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 10.34 | 10.01 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10.6 | 6.6 |
| Battery Life | |
| -- | 2800mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S5 is slightly better than iPhone 16 Pro Max, getting an 80.8 score against 74.7. The Galaxy S5 comes with Android 4.4.2 operating system, while iPhone 16 Pro Max works with iOS operating system. Galaxy S5 features a much more vibrant display than iPhone 16 Pro Max, although it has a way smaller display.
The Apple iPhone 16 Pro Max counts with a much bigger storage capacity for games and applications than Samsung Galaxy S5, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 224 GB more internal storage. The Galaxy S5 features a way better performance than iPhone 16 Pro Max, because although it has 5 GB lesser RAM, it also counts with a higher number of cores (and also faster) and an additional graphics processor.
The Galaxy S5 features a superior battery performance than iPhone 16 Pro Max. The Apple iPhone 16 Pro Max has a bit better camera than Galaxy S5, and although they both have the same (4K) video resolution, the Apple iPhone 16 Pro Max also has faster video frame rates and a much more MP camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.