| Global Score | |
| 74.7 | 77.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Sony |
| iOS | Android 4.4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| -- | 5.85 x 2.89 x 0.35 inches |
| -- | 6.02 ounces |
| -- | Black and White |
| Glass and Titanium | -- |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 170.00 |
| Display / Screen | |
| 6.9 inches | 5.2 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | IPS LCD |
| -- | 424 pixels per inch |
| 2000 cd/m2 brightness | 592 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.7 | 9.6 |
| Performance | |
| A18 Pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (933 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.45 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 12.00 MP | 20.70 MP + 2.20 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 25.00mm focal length |
| -- | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 10.34 | 10.34 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Nano SIM |
| 10.6 | 7 |
| Battery Life | |
| -- | 3200mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 920 hours standby time 21 hours talk time |
| 1.36 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Xperia Z3 is a little bit better than iPhone 16 Pro Max, getting a overall score of 77.3 against 74.7. Xperia Z3 counts with Android 4.4.4 operating system, while iPhone 16 Pro Max comes with iOS operating system. The Xperia Z3 features an extremely better processor than iPhone 16 Pro Max, because although it has 5 GB lesser RAM, it also counts with an extra graphics processor and 4 more processing cores.
Sony Xperia Z3 counts with an incredibly better screen than Apple iPhone 16 Pro Max, although it has a really smaller display and much worse brightness. The Xperia Z3 and iPhone 16 Pro Max feature incredibly similar cameras, although the Xperia Z3 has a back-facing camera with way less megapixels and a lower video quality.
The Apple iPhone 16 Pro Max has a much bigger memory capacity to store more apps and games than Xperia Z3, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 256 GB internal memory. Xperia Z3 features a superior battery lifetime than iPhone 16 Pro Max.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.