| Global Score | |
| 74.7 | 78.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Sony |
| iOS | Android 5.1 |
| -- | 2015-06-16 |
| -- | 5.69 x 2.85 x 0.34 inches |
| -- | 5.64 ounces |
| -- | Black and White |
| Glass and Titanium | Glass and Metal |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 6.9 inches | 5.2 inches |
| -- | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| OLED | IPS LCD |
| -- | 565 pixels per inch |
| 2000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.7 | 9.7 |
| Performance | |
| A18 Pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.45 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 12.00 MP | 20.70 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 25.00mm focal length |
| -- | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 10.34 | 10.45 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | Nano SIM |
| 10.6 | 7.2 |
| Battery Life | |
| -- | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Xperia Z4v has a score of 78.8, which is a little bit better than Apple iPhone 16 Pro Max's 74.7 global score. Xperia Z4v counts with Android 5.1 operating system, and Apple iPhone 16 Pro Max has iOS operating system. Sony Xperia Z4v has a much more powerful processor than iPhone 16 Pro Max, because although it has 5 GB lesser RAM, it also counts with 8 more processing cores and an extra graphics processing unit.
Xperia Z4v counts with a much better looking display than iPhone 16 Pro Max, although it has a much smaller display. IPhone 16 Pro Max has much more memory for games and applications than Sony Xperia Z4v, because although it has no SD memory slot, it also counts with 224 GB more internal storage. The Xperia Z4v counts with a bit better camera than iPhone 16 Pro Max, although it has a lower 3840x2160 video quality and a lot worse resolution back-facing camera.
Xperia Z4v counts with a much longer battery performance than Apple iPhone 16 Pro Max.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.