| Global Score | |
| 74.7 | 77.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Sony |
| iOS | Android 5.1 |
| -- | 2015-09-02 |
| -- | 5.75 x 2.83 x 0.29 inches |
| -- | 5.43 ounces |
| -- | Black, Gold, Green and White |
| Glass and Titanium | Glass and Metal |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 409.00 |
| Display / Screen | |
| 6.9 inches | 5.2 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | IPS LCD |
| -- | 424 pixels per inch |
| 2000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.7 | 9.1 |
| Performance | |
| A18 Pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 200 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.56 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 12.00 MP | 23.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/1.80 aperture |
| -- | 24.00mm focal length |
| -- | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | 1280 x 720 (60 fps) (HD) slow motion video |
| 10.34 | 10.56 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Nano SIM, Dual SIM |
| 10.6 | 7.1 |
| Battery Life | |
| -- | 2900mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 520 hours standby time 13.2 hours talk time |
| 1.36 | 4.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Sony Xperia Z5 has a general score of 77.6, which is slightly better than the iPhone 16 Pro Max's 74.7 overall score. The Sony Xperia Z5 comes with Android 5.1 operating system, while iPhone 16 Pro Max counts with iOS operating system. The Xperia Z5 features a lot better looking display than Apple iPhone 16 Pro Max, although it has a really smaller display.
Apple iPhone 16 Pro Max has a lot bigger memory to install applications and games than Sony Xperia Z5, because although it has no SD extension slot, it also counts with 256 GB internal storage. The Sony Xperia Z5 counts with a much faster processor than Apple iPhone 16 Pro Max, because although it has lesser RAM memory, it also counts with a graphics processor and a greater number of cores (and also faster).
Xperia Z5 counts with a very superior battery lifetime than Apple iPhone 16 Pro Max. Sony Xperia Z5 takes a little bit better videos and photos than iPhone 16 Pro Max, although it has a worse video definition and a back-facing camera with a way worse resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.