| Global Score | |
| 74.7 | 77.7 |
| Basic Information | |
| Apple | HTC |
| iOS | Android 5.0 |
| -- | 2015-03-01 |
| -- | 5.69 x 2.74 x 0.38 inches |
| -- | 5.54 ounces |
| -- | Black, Gold, Gray and Pink |
| Glass and Titanium | Aluminium |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 178.00 |
| Display / Screen | |
| 6.3 inches | 5 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | S-LCD 3 |
| -- | 441 pixels per inch |
| 2000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.7 | 9.3 |
| Performance | |
| A18 Pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.99 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 12.00 MP | 20.00 MP + 4.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 27.80mm focal length |
| -- | 0.42 inches (1/2.4") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 10.34 | 10.12 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Nano SIM |
| 10.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| -- | 2840mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 391 hours standby time 25.4 hours talk time |
| 1.36 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
HTC One M9 has a global score of 77.7, which is just a bit better than Apple iPhone 16 Pro's 74.7 global score. HTC One M9 counts with Android 5.0 OS, while Apple iPhone 16 Pro has iOS OS. The HTC One M9 features an extremely better processor than Apple iPhone 16 Pro, because although it has less RAM, it also counts with an additional graphics processing unit, a greater number of cores (and also faster) and a 64-bits processing unit.
The HTC One M9 has a much more vibrant display than Apple iPhone 16 Pro, although it has a really smaller display. The Apple iPhone 16 Pro takes a bit better photos and videos than HTC One M9, and although they both have the same 3840x2160 (4K) video quality, the Apple iPhone 16 Pro also has higher video frame rate and a much better 48 mega-pixels resolution camera.
IPhone 16 Pro counts with a much better memory to install applications and games than HTC One M9, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with more internal storage capacity. The HTC One M9 counts with a much better battery performance than iPhone 16 Pro.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.