| Global Score | |
| 74.7 | 76.4 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iOS | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 2014-05-27 |
| -- | 5.76 x 2.94 x 0.35 inches |
| -- | 5.26 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink, Purple and White |
| Glass and Titanium | -- |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| -- | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 6.3 inches | 5.5 inches |
| -- | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| OLED | IPS LCD |
| -- | 534 pixels per inch |
| 2000 cd/m2 brightness | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.7 | 10 |
| Performance | |
| A18 Pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.45 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 10.34 | 9.46 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 10.6 | 7 |
| Battery Life | |
| -- | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 548 hours standby time 19 hours talk time |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
LG G3 is slightly better than Apple iPhone 16 Pro, getting a 76.4 score against 74.7. LG G3 works with Android 5.0 OS, and Apple iPhone 16 Pro counts with iOS OS. LG G3 features a very superior performance than Apple iPhone 16 Pro, because although it has less RAM, it also counts with a greater number of cores and an additional graphics processor.
LG G3 has a much sharper display than Apple iPhone 16 Pro, although it has a quite smaller screen and much lower brightness. The iPhone 16 Pro shoots a little bit better videos and photos than LG G3, and although they both have the same (4K) video definition, the iPhone 16 Pro also has better video frame rates and a lot higher 48 megapixels resolution camera.
The iPhone 16 Pro features a superior storage for games and applications than LG G3, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with more internal storage capacity. The LG G3 counts with a really longer battery performance than iPhone 16 Pro.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.