| Global Score | |
| 74.7 | 81.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iOS | Android 5.0, 4.4.4, 4.4, 4.3 |
| -- | 2013-09-04 |
| -- | 5.95 x 3.12 x 0.33 inches |
| -- | 5.93 ounces |
| -- | Black, Pink and White |
| Glass and Titanium | -- |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 265.00 |
| Display / Screen | |
| 6.3 inches | 5.7 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | Super AMOLED |
| -- | 386 pixels per inch |
| 2000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.7 | 8.9 |
| Performance | |
| A18 Pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 10.34 | 9.68 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | Micro SIM, Dual SIM |
| 10.6 | 7.1 |
| Battery Life | |
| -- | 3200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 528 hours standby time 25 hours talk time |
| 1.36 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy Note 3 is a bit better than the iPhone 16 Pro, getting an 81.2 score against 74.7. Samsung Galaxy Note 3 comes with Android 5.0 OS, and iPhone 16 Pro comes with iOS OS. Samsung Galaxy Note 3 features a much greater processing power than iPhone 16 Pro, because although it has a smaller amount of RAM, it also counts with a higher number of cores and an additional graphics processor.
The Samsung Galaxy Note 3 features a much more vibrant screen than Apple iPhone 16 Pro, although it has a bit smaller screen. IPhone 16 Pro features a much greater memory capacity for applications and games than Galaxy Note 3, because although it has no external memory card slot, it also counts with more internal memory capacity.
The Samsung Galaxy Note 3 features a really longer battery life than Apple iPhone 16 Pro. The iPhone 16 Pro takes just a bit better videos and photos than Samsung Galaxy Note 3, and although they both have the same video resolution, the iPhone 16 Pro also has a way more megapixels back-facing camera and better video frame rate.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.