| Global Score | |
| 74.7 | 81.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iOS | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| -- | 6.04 x 3.09 x 0.33 inches |
| -- | 6.21 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink and White |
| Glass and Titanium | -- |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 269.00 |
| Display / Screen | |
| 6.3 inches | 5.7 inches |
| -- | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| OLED | Super AMOLED |
| -- | 515 pixels per inch |
| 2000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.7 | 9.5 |
| Performance | |
| A18 Pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (825 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.54 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 12.00 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 10.34 | 10.01 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 10.6 | 7 |
| Battery Life | |
| -- | 3220mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 20 hours talk time |
| 1.36 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1, EDR |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Note 4 is a bit better than Apple iPhone 16 Pro, with a score of 81.6 against 74.7. The Galaxy Note 4 counts with Android 5.0 operating system, and Apple iPhone 16 Pro comes with iOS operating system. Samsung Galaxy Note 4 counts with a much better display than iPhone 16 Pro, although it has a little smaller display.
IPhone 16 Pro has a much better memory capacity to install applications and games than Galaxy Note 4, because although it has no SD card slot, it also counts with more internal memory capacity. Galaxy Note 4 features a much faster processor than iPhone 16 Pro, because although it has a lower amount of RAM, it also counts with a higher number of cores and a graphics processing unit.
IPhone 16 Pro counts with a slightly better camera than Galaxy Note 4, and although they both have the same (4K) video resolution, the iPhone 16 Pro also has faster 60 fps video frame rates and a camera in the back with way more megapixels. Galaxy Note 4 features a way better battery duration than iPhone 16 Pro.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.