| Global Score | |
| 74.7 | 79 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iOS | Android 4.4 |
| -- | 2013-03-14 |
| -- | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| -- | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| Glass and Titanium | Polycarbonate |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 135.00 |
| Display / Screen | |
| 6.3 inches | 5 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | Super AMOLED |
| -- | 441 pixels per inch |
| 2000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.7 | 9.1 |
| Performance | |
| A18 Pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 10.34 | 9.02 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 10.6 | 7 |
| Battery Life | |
| -- | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 17 hours talk time |
| 1.36 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S4 has an overall score of 79, which is slightly better than Apple iPhone 16 Pro's 74.7 global score. Galaxy S4 has Android 4.4 OS, and Apple iPhone 16 Pro comes with iOS OS. Galaxy S4 has an incredibly better screen than Apple iPhone 16 Pro, although it has a way smaller display. The Galaxy S4 has an extremely better CPU than iPhone 16 Pro, because although it has a smaller amount of RAM, it also counts with a larger number of cores and a graphics co-processor.
The Apple iPhone 16 Pro features a much better camera than Samsung Galaxy S4, because it has a much better 3840x2160 (4K) video quality and a back facing camera with way more mega pixels. IPhone 16 Pro has a superior memory capacity to install applications and games than Samsung Galaxy S4, because although it has no SD extension slot, it also counts with more internal memory capacity.
Galaxy S4 features a superior battery performance than iPhone 16 Pro.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.