| Global Score | |
| 74.7 | 80.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iOS | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-06-23 |
| -- | 5.59 x 2.85 x 0.32 inches |
| -- | 5.11 ounces |
| -- | Black, Blue, Gold, Red and White |
| Glass and Titanium | Plastic |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 399.00 |
| Display / Screen | |
| 6.3 inches | 5.1 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | Super AMOLED |
| -- | 576 pixels per inch |
| 2000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.7 | 9.7 |
| Performance | |
| A18 Pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 805 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.45 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 12.00 MP | 16.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 10.34 | 10.01 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10.6 | 6.6 |
| Battery Life | |
| -- | 2800mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 1.36 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S5 has a global score of 80.8, which is a bit better than the Apple iPhone 16 Pro's 74.7 general score. Galaxy S5 comes with Android 4.4.2 OS, and Apple iPhone 16 Pro has iOS OS. The Galaxy S5 has a very superior processor than iPhone 16 Pro, because although it has less RAM, it also counts with more processing cores and an additional graphics co-processor.
Galaxy S5 has an incredibly better display than iPhone 16 Pro, although it has a little smaller screen. The iPhone 16 Pro features a way bigger storage capacity for applications and games than Galaxy S5, because although it has no SD memory slot, it also counts with 224 GB more internal memory capacity.
The Samsung Galaxy S5 features a much better battery lifetime than iPhone 16 Pro. Apple iPhone 16 Pro captures just a bit better pictures and videos than Samsung Galaxy S5, and although they both have the same 3840x2160 video quality, the Apple iPhone 16 Pro also has a camera with way more megapixels and better 60 frames per second video frame rate.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.