| Global Score | |
| 74.7 | 77.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Sony |
| iOS | Android 4.4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| -- | 5.85 x 2.89 x 0.35 inches |
| -- | 6.02 ounces |
| -- | Black and White |
| Glass and Titanium | -- |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 170.00 |
| Display / Screen | |
| 6.3 inches | 5.2 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | IPS LCD |
| -- | 424 pixels per inch |
| 2000 cd/m2 brightness | 592 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.7 | 9.6 |
| Performance | |
| A18 Pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (933 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.45 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 12.00 MP | 20.70 MP + 2.20 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 25.00mm focal length |
| -- | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 10.34 | 10.34 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Nano SIM |
| 10.6 | 7 |
| Battery Life | |
| -- | 3200mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 920 hours standby time 21 hours talk time |
| 1.36 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Sony Xperia Z3 is a little bit better than iPhone 16 Pro, with a 77.3 score against 74.7. The Sony Xperia Z3 counts with Android 4.4.4 operating system, while iPhone 16 Pro works with iOS operating system. Xperia Z3 features a much more vibrant screen than iPhone 16 Pro, although it has much lower brightness and a bit smaller screen.
Sony Xperia Z3 has a very superior processing power than Apple iPhone 16 Pro, because although it has 5 GB lesser RAM memory, it also counts with an additional graphics co-processor and a larger number of cores (and they are faster). IPhone 16 Pro counts with a very superior storage capacity to store more games and applications than Xperia Z3, because although it has no external memory card slot, it also counts with 256 GB internal storage.
Xperia Z3 has a much longer battery performance than iPhone 16 Pro. The Sony Xperia Z3 and iPhone 16 Pro both have really similar cameras, although the Sony Xperia Z3 has a way less mega-pixels resolution camera and a worse 3840x2160 video definition.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.