| Global Score | |
| 74.7 | 78.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Sony |
| iOS | Android 5.1 |
| -- | 2015-06-16 |
| -- | 5.69 x 2.85 x 0.34 inches |
| -- | 5.64 ounces |
| -- | Black and White |
| Glass and Titanium | Glass and Metal |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 6.3 inches | 5.2 inches |
| -- | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| OLED | IPS LCD |
| -- | 565 pixels per inch |
| 2000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.7 | 9.7 |
| Performance | |
| A18 Pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.45 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 12.00 MP | 20.70 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 25.00mm focal length |
| -- | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 10.34 | 10.45 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | Nano SIM |
| 10.6 | 7.2 |
| Battery Life | |
| -- | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Xperia Z4v is a bit better than iPhone 16 Pro, having a 78.8 score against 74.7. The Xperia Z4v counts with Android 5.1 OS, while iPhone 16 Pro counts with iOS OS. The Xperia Z4v features a much better looking screen than Apple iPhone 16 Pro, although it has a quite smaller display. The Xperia Z4v has a much faster CPU than iPhone 16 Pro, because although it has 5 GB less RAM, it also counts with an additional graphics processing unit and more CPU cores.
Apple iPhone 16 Pro has a much greater memory to store more apps and games than Xperia Z4v, because although it has no SD memory slot, it also counts with 256 GB internal storage. Xperia Z4v takes a bit better videos and photos than Apple iPhone 16 Pro, although it has a lower 3840x2160 (4K) video quality and a much less megapixels resolution back-facing camera.
The Xperia Z4v counts with a much longer battery performance than iPhone 16 Pro.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.