| Global Score | |
| 74.7 | 77.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Sony |
| iOS | Android 5.1 |
| -- | 2015-09-02 |
| -- | 5.75 x 2.83 x 0.29 inches |
| -- | 5.43 ounces |
| -- | Black, Gold, Green and White |
| Glass and Titanium | Glass and Metal |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 409.00 |
| Display / Screen | |
| 6.3 inches | 5.2 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | IPS LCD |
| -- | 424 pixels per inch |
| 2000 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.7 | 9.1 |
| Performance | |
| A18 Pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 200 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.56 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 12.00 MP | 23.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/1.80 aperture |
| -- | 24.00mm focal length |
| -- | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | 1280 x 720 (60 fps) (HD) slow motion video |
| 10.34 | 10.56 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Nano SIM, Dual SIM |
| 10.6 | 7.1 |
| Battery Life | |
| -- | 2900mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 520 hours standby time 13.2 hours talk time |
| 1.36 | 4.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Xperia Z5 has an overall score of 77.6, which is just a bit better than iPhone 16 Pro's 74.7 general score. The Xperia Z5 comes with Android 5.1 operating system, and iPhone 16 Pro comes with iOS operating system. The Sony Xperia Z5 counts with a lot better looking display than iPhone 16 Pro, although it has a little bit smaller display.
The Xperia Z5 has a much better performing processing unit than Apple iPhone 16 Pro, because although it has 5 GB lesser RAM, it also counts with an additional graphics processing unit and more processing cores. The Sony Xperia Z5 takes clearer photos and videos than Apple iPhone 16 Pro, although it has a much worse resolution camera and a worse 3840x2160 video definition.
Apple iPhone 16 Pro has a way bigger storage to install games and applications than Sony Xperia Z5, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with more internal memory capacity. Sony Xperia Z5 features a way better battery duration than iPhone 16 Pro.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.