| Global Score | |
| 31 | 76.1 |
| Basic Information | |
| AT&T | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 2.94 x 1.44 x 0.54 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 3.24 ounces | 4.59 ounces |
| Black | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 125.00 | $ 130.00 |
| Display / Screen | |
| 2 inches | 5 inches |
| 176 x 220 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 141 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.5 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| 64 MB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| 51,2 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.4 | 6.16 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 3.63 | 9.02 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| UMTS, EDGE, GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 2.9 | 7 |
| Battery Life | |
| 900mAh Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 195 hours standby time 4 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.4 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0, EDR | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
Samsung Galaxy S4 has a global score of 76.1, which is way better than AT&T Z222's overall score of 31. Samsung Galaxy S4's body is noticeably thinner but a lot heavier than the AT&T Z222. The Galaxy S4 counts with an incredibly better looking display than AT&T Z222, because it has a much better 1920 x 1080 resolution, a much bigger screen and a lot more pixels per screen inch.
Galaxy S4 counts with much more memory for apps and games than AT&T Z222, because it has 16 GB internal storage. The Galaxy S4 features a much better performance than AT&T Z222, because it has 1,94 GB more RAM memory, an extra GPU and 4 more cores. Samsung Galaxy S4 features a lot better camera than AT&T Z222, because it has a lot better 13 megapixels resolution camera.
The Samsung Galaxy S4 has a much longer battery duration than AT&T Z222, because it has a 2600mAh battery capacity.
The Galaxy S4 costs a little more money than AT&T Z222, but you can get a much better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.