| Global Score | |
| 25.7 | 71.9 |
| Basic Information | |
| Benq | Samsung |
| -- | Android 4.1 |
| -- | 2012-09-19 |
| 3.25 x 1.76 x 0.89 inches | 5.94 x 3.16 x 0.37 inches |
| 3.39 ounces | 6.34 ounces |
| -- | Gray and White |
| $ 220.00 | $ 215.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| 128 x 128 pixels | 720 x 1280 pixels (HD) |
| OLED | Super AMOLED |
| -- | 267 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 8 |
| Performance | |
| -- | Samsung Exynos 4 (4412) chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Quad-Core 1600 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | ARM Mali-400 MP4 (Quad-Core 266 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.18 |
| Storage | |
| 2,05 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.1 | 6.16 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 8.00 MP + 1.90 MP |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 3.63 | 7.48 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.2 | 7 |
| Battery Life | |
| 700mAh Li-Ion Battery | 3100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 120 hours standby time 3 hours talk time | 288 hours standby time 15 hours talk time |
| 2.08 | 5.12 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy Note II is a lot better than BenQ A520, with a overall score of 71.9 against 25.7. The Samsung Galaxy Note II construction is incredibly thinner but much heavier than BenQ A520. Galaxy Note II features an incredibly better screen than BenQ A520, because it has a lot higher resolution of 1280 x 720.
Galaxy Note II features a much better storage capacity to store more apps and games than BenQ A520, because it has a SD memory slot that admits a maximum of 64 GB and 16 GB internal storage capacity. Samsung Galaxy Note II features a very superior hardware performance than BenQ A520, because it has more cpu cores and an additional graphics co-processor.
The Galaxy Note II counts with a much better battery lifetime than BenQ A520, because it has a 343 percent larger battery capacity. Galaxy Note II has a way better camera than BenQ A520, because it has a back camera with much more MP.
The Galaxy Note II not only is the best phones in this comparison, but it's also cheap compared to the other phone.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.