| Global Score | |
| 31.7 | 81.7 |
| Basic Information | |
| Benq | Samsung |
| Windows Mobile Professional 2003 SE | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 4.72 x 2.36 x 0.78 inches | 5.96 x 3.24 x 0.33 inches |
| 5.29 ounces | 6.14 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 619.00 | $ 600.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.6 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | Super AMOLED |
| -- | 525 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.7 | 9.6 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| Intel PXA270 (Single-Core 416 MHz) processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| 64 MB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 6.39 | 9.54 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| MMC, SD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 4.51 | 9.9 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 2.6 | 7.3 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 100 hours standby time 4 hours talk time | 18 hours talk time |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.1 | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy Note Edge is way better than BenQ P50, with an 81.7 score against 31.7. Galaxy Note Edge works with Android 5.0 operating system, and BenQ P50 counts with Windows Mobile Professional 2003 SE operating system. The Galaxy Note Edge body is somewhat heavier but notably thinner than the BenQ P50.
The Samsung Galaxy Note Edge counts with a much sharper display than BenQ P50, because it has a lot higher resolution of 2560 x 1440px. Galaxy Note Edge has a lot better performance than BenQ P50, because it has a graphics processing unit, a higher number of cores (and also faster) and 2,94 GB more RAM.
The Galaxy Note Edge counts with a lot bigger storage for applications, games, photos and videos than BenQ P50. The Samsung Galaxy Note Edge features a really longer battery life than BenQ P50. Samsung Galaxy Note Edge captures greater photos and videos than BenQ P50, because it has a back camera with a way better resolution.
The Samsung Galaxy Note Edge not only is the best devices in our comparison, but it's also cheap compared to the other phone.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.