| Global Score | |
| 26.8 | 77.7 |
| Basic Information | |
| Benq | Samsung |
| -- | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-06-23 |
| 3.23 x 1.61 x 0.83 inches | 5.59 x 2.85 x 0.32 inches |
| 3.17 ounces | 5.11 ounces |
| -- | Black, Blue, Gold, Red and White |
| -- | Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 169.00 | $ 165.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.2 inches |
| 128 x 160 pixels | 1440 x 1920 pixels |
| TFT | Super AMOLED |
| -- | 424 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.1 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.36 |
| Storage | |
| 6,14 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| miniSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.2 | 6.72 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 16.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 352 x 288 video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 4.51 | 10.01 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.2 | 6.6 |
| Battery Life | |
| 600mAh Li-Ion Battery | 2800mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 250 hours standby time 5 hours talk time | -- |
| 1.92 | 4.8 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy S5 is way better than the BenQ S700, getting a 77.7 score against 26.8. Samsung Galaxy S5's body is thinner but a lot heavier than the BenQ S700. Galaxy S5 has a much sharper screen than BenQ S700, because it has a much better resolution of 1920 x 1440px. The Samsung Galaxy S5 counts with a much better processing power than BenQ S700, because it has a higher number of cores and an extra graphics co-processor.
Samsung Galaxy S5 has a much better camera than BenQ S700, because it has a much better 16 MP resolution camera and a way higher (4K) video resolution. The Galaxy S5 has a lot bigger storage capacity for applications and games than BenQ S700, because it has 15,99 GB more internal storage. Samsung Galaxy S5 features a way better battery performance than BenQ S700, because it has a 2800mAh battery size instead of 600mAh.
The Samsung Galaxy S5 is not only the best devices of the ones we compare here, but it's also a bit cheaper, which makes buying this phone a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.