| Global Score | |
| 26.8 | 77.3 |
| Basic Information | |
| Benq | Sony |
| -- | Android 4.4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 3.23 x 1.61 x 0.83 inches | 5.85 x 2.89 x 0.35 inches |
| 3.17 ounces | 6.02 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 169.00 | $ 170.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.2 inches |
| 128 x 160 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | IPS LCD |
| -- | 424 pixels per inch |
| -- | 592 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3.1 | 9.6 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (933 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.45 |
| Storage | |
| 6,14 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| miniSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.2 | 8.12 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 20.70 MP + 2.20 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 25.00mm focal length |
| -- | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| 352 x 288 video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 4.51 | 10.34 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Nano SIM |
| 0.2 | 7 |
| Battery Life | |
| 600mAh Li-Ion Battery | 3200mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 250 hours standby time 5 hours talk time | 920 hours standby time 21 hours talk time |
| 1.92 | 5.2 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Xperia Z3 has a global score of 77.3, which is much better than the BenQ S700's score of 26.8. Xperia Z3's design is extremely heavier but noticeably thinner than the BenQ S700. Sony Xperia Z3 features a much more vibrant screen than BenQ S700, because it has a lot better resolution of 1920 x 1080 pixels.
The Sony Xperia Z3 counts with a lot better processing power than BenQ S700, because it has 4 more cores and an additional graphics processing unit. The Xperia Z3 counts with a much better memory capacity to install applications and games than BenQ S700, because it has 32 GB internal storage capacity.
The Sony Xperia Z3 features a much better camera than BenQ S700, because it has a camera with much more mega pixels and a way higher 3840x2160 (4K) video resolution. The Xperia Z3 has a much longer battery performance than BenQ S700, because it has 3200mAh of battery capacity instead of 600mAh.
Sony Xperia Z3 costs a little more money than the BenQ S700, but it's still a convenient choice, as you can get a lot more features for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.