| Global Score | |
| 21.3 | 48.9 |
| Basic Information | |
| Blackberry | Nokia |
| BlackBerry | Symbian Belle |
| -- | 2011-08-24 |
| 4.40 x 2.90 x 0.80 inches | 4.37 x 2.09 x 0.56 inches |
| 4.80 ounces | 3.53 ounces |
| -- | Black, Green, Pink and White |
| $ 40.00 | $ 40.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 3.2 inches |
| -- | 360 x 640 pixels |
| -- | TFT |
| -- | 229 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.7 | 7.5 |
| processor | ARM11 (Single-Core 1000 MHz) processor |
| 2 MB RAM | 512 MB RAM |
| GPU | Yes GPU |
| 5.67 | 7.38 |
| Storage | |
| -- | 2 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 3.22 |
| Camera | |
| -- | 5.00 MP |
| -- | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 0 | 6.27 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| GPRS and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.2 | 3.3 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 1200mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 384 hours standby time 5 hours talk time | 540 hours standby time 15 hours talk time |
| 1.36 | 2.88 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Nokia 600 is much better than the BlackBerry 6210 / 6230, getting a 48.9 score against 21.3. Nokia 600's design is notably thinner and noticeably lighter than BlackBerry 6210 / 6230. Nokia 600 counts with Symbian Belle OS, and BlackBerry 6210 / 6230 comes with BlackBerry OS. The Nokia 600 features a much sharper display than BlackBerry 6210 / 6230.
The Nokia 600 counts with a way bigger storage capacity to install applications and games or saving photos and videos than BlackBerry 6210 / 6230, because it has a slot for an SD memory card that holds up to 32 GB. Nokia 600 features a way better hardware performance than BlackBerry 6210 / 6230, because it has a greater number of cores and 510 MB more RAM.
The Nokia 600 counts with a very superior battery performance than BlackBerry 6210 / 6230. The Nokia 600 shoots much clearer photos and videos than BlackBerry 6210 / 6230.
Nokia 600 and the BlackBerry 6210 / 6230 cost exactly the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.