| Global Score | |
| 21.3 | 52.2 |
| Basic Information | |
| Blackberry | ZTE |
| BlackBerry | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-07-16 |
| 4.40 x 2.90 x 0.80 inches | 5.73 x 2.87 x 0.43 inches |
| 4.80 ounces | 5.29 ounces |
| -- | Blue |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 40.00 | $ 40.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| -- | 854 x 480 pixels |
| -- | 196 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 2.7 | 6.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 210 8909 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1100 MHz) processor |
| 2 MB RAM | 1 GB RAM |
| GPU | Adreno 304 GPU |
| 5.67 | 8.01 |
| Storage | |
| -- | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 5.06 |
| Camera | |
| -- | 5.00 MP + 2.00 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 0 | 6.05 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G) and HSPA |
| SIM | -- |
| 0.2 | 6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2300mAh Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 384 hours standby time 5 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.24 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The ZTE Sonata 3 is much better than BlackBerry 6210 / 6230, with a score of 52.2 against 21.3. The ZTE Sonata 3 counts with Android 6.0 Marshmallow operating system, while BlackBerry 6210 / 6230 works with BlackBerry operating system. The ZTE Sonata 3 is a extremely thinner but just a bit heavier phone than the BlackBerry 6210 / 6230.
ZTE Sonata 3 counts with a much better display than BlackBerry 6210 / 6230. ZTE Sonata 3 has a much better memory capacity to install applications and games than BlackBerry 6210 / 6230, because it has a slot for SD memory cards that supports up to 64 GB. ZTE Sonata 3 features a much faster processor than BlackBerry 6210 / 6230, because it has a higher number of cores and 1022 MB more RAM.
ZTE Sonata 3 counts with a much better camera than BlackBerry 6210 / 6230. ZTE Sonata 3 features a way better battery duration than BlackBerry 6210 / 6230.
ZTE Sonata 3 and the BlackBerry 6210 / 6230 cost exactly the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.