| Global Score | |
| 22 | 48.9 |
| Basic Information | |
| Blackberry | Nokia |
| BlackBerry | Symbian Belle |
| -- | 2011-08-24 |
| 4.76 x 3.03 x 0.71 inches | 4.37 x 2.09 x 0.56 inches |
| 5.06 ounces | 3.53 ounces |
| -- | Black, Green, Pink and White |
| $ 40.00 | $ 40.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 3.2 inches |
| -- | 360 x 640 pixels |
| -- | TFT |
| -- | 229 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.7 | 7.5 |
| processor | ARM11 (Single-Core 1000 MHz) processor |
| 2 MB RAM | 512 MB RAM |
| GPU | Yes GPU |
| 5.67 | 7.38 |
| Storage | |
| -- | 2 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 3.22 |
| Camera | |
| -- | 5.00 MP |
| -- | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 0 | 6.27 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| CDMA | HSDPA, HSUPA, UMTS, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 0.1 | 3.3 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 1200mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 192 hours standby time 3 hours talk time | 540 hours standby time 15 hours talk time |
| 1.36 | 2.88 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Nokia 600 is a lot better than the BlackBerry 6750, with a 48.9 score against 22. The Nokia 600 has Symbian Belle OS, while BlackBerry 6750 works with BlackBerry OS. The Nokia 600 is a way thinner and much lighter phone than BlackBerry 6750. Nokia 600 counts with a much more vibrant screen than BlackBerry 6750.
Nokia 600 has a much greater performance than BlackBerry 6750, because it has more cpu cores and 510 MB more RAM memory. Nokia 600 captures greater photos and videos than BlackBerry 6750. Nokia 600 has a much bigger storage capacity for apps and games than BlackBerry 6750, because it has a SD extension slot that allows up to 32 GB.
The Nokia 600 counts with a really longer battery performance than BlackBerry 6750.
The Nokia 600 and the BlackBerry 6750 cost exactly the same, which makes this phone a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.