| Global Score | |
| 22 | 52.2 |
| Basic Information | |
| Blackberry | ZTE |
| BlackBerry | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-07-16 |
| 4.76 x 3.03 x 0.71 inches | 5.73 x 2.87 x 0.43 inches |
| 5.06 ounces | 5.29 ounces |
| -- | Blue |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 40.00 | $ 40.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| -- | 854 x 480 pixels |
| -- | 196 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 2.7 | 6.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 210 8909 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1100 MHz) processor |
| 2 MB RAM | 1 GB RAM |
| GPU | Adreno 304 GPU |
| 5.67 | 8.01 |
| Storage | |
| -- | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 5.06 |
| Camera | |
| -- | 5.00 MP + 2.00 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 0 | 6.05 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G) and HSPA |
| 0.1 | 6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2300mAh Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 192 hours standby time 3 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.24 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The ZTE Sonata 3 is way better than BlackBerry 6750, getting a score of 52.2 against 22. ZTE Sonata 3 comes with Android 6.0 Marshmallow OS, and BlackBerry 6750 comes with BlackBerry OS. ZTE Sonata 3 is a a little bit heavier but a lot thinner device than the BlackBerry 6750. The ZTE Sonata 3 counts with a much powerful CPU than BlackBerry 6750, because it has more RAM memory and a larger number of cores.
ZTE Sonata 3 features an incredibly better looking screen than BlackBerry 6750. ZTE Sonata 3 shoots greater videos and photos than BlackBerry 6750. ZTE Sonata 3 has a way bigger storage capacity to install applications and games or saving photos and videos than BlackBerry 6750, because it has a slot for an SD memory card that admits a maximum of 64 GB.
ZTE Sonata 3 features a really longer battery duration than BlackBerry 6750.
ZTE Sonata 3 costs exactly the same than the BlackBerry 6750.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.