| Global Score | |
| 24.9 | 38.1 |
| Basic Information | |
| Blackberry | Samsung |
| BlackBerry | -- |
| -- | 2010-03-15 |
| 4.60 x 2.30 x 0.80 inches | 4.16 x 2.31 x 0.57 inches |
| 4.20 ounces | 3.99 ounces |
| $ 55.00 | $ 55.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 2.6 inches |
| 240 x 260 pixels | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| LCD | TFT |
| 122 pixels per inch | 154 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 5.5 | 5.9 |
| processor | Single-Core 208 MHz processor |
| 4 MB RAM | -- |
| GPU | GPU |
| 5.67 | 5.76 |
| Storage | |
| -- | 81,92 MB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 1.82 |
| Camera | |
| -- | 2.00 MP |
| 0 | 4.73 |
| GPRS and GSM | UMTS, EDGE and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.2 | 0.4 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 1000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 192 hours standby time 4 hours talk time | 250 hours standby time 3 hours talk time |
| 1.36 | 2.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 2.0, EDR |
| -- | GPS |
The Samsung Strive has a global score of 38.1, which is a lot better than the BlackBerry 7100g's 24.9 overall score. Samsung Strive is a way thinner and just a little bit lighter cellphone than the BlackBerry 7100g. Samsung Strive counts with a slightly better screen than BlackBerry 7100g, because it has a better display density and a little higher resolution of 320 x 240.
Samsung Strive has a much bigger storage to install applications and games or saving photos and videos than BlackBerry 7100g, because it has a slot for an external memory card that admits a maximum of 32 GB. Samsung Strive counts with a bit more powerful processing unit than BlackBerry 7100g, because it has a larger number of cores (and they are faster).
Samsung Strive features a much better battery performance than BlackBerry 7100g. The Samsung Strive shoots way better pictures and videos than BlackBerry 7100g.
The Samsung Strive and the BlackBerry 7100g cost exactly the same, making this phone a very good choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.