| Global Score | |
| 21.7 | 48.9 |
| Basic Information | |
| Blackberry | Nokia |
| BlackBerry | Symbian Belle |
| -- | 2011-08-24 |
| 4.40 x 2.90 x 0.80 inches | 4.37 x 2.09 x 0.56 inches |
| 4.80 ounces | 3.53 ounces |
| -- | Black, Green, Pink and White |
| $ 40.00 | $ 40.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 3.2 inches |
| 240 x 160 pixels | 360 x 640 pixels |
| TFT | TFT |
| -- | 229 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 7.5 |
| processor | ARM11 (Single-Core 1000 MHz) processor |
| 2 MB RAM | 512 MB RAM |
| GPU | Yes GPU |
| 5.67 | 7.38 |
| Storage | |
| -- | 2 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 3.22 |
| Camera | |
| -- | 5.00 MP |
| -- | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 0 | 6.27 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| GPRS and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.2 | 3.3 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 1200mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 240 hours standby time 5 hours talk time | 540 hours standby time 15 hours talk time |
| 1.36 | 2.88 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Nokia 600 is a lot better than the BlackBerry 7230 / 7210, getting a 48.9 score against 21.7. Nokia 600 has Symbian Belle OS, and BlackBerry 7230 / 7210 works with BlackBerry OS. Nokia 600's body is way lighter and notably thinner than the BlackBerry 7230 / 7210. Nokia 600 features a much faster CPU than BlackBerry 7230 / 7210, because it has a larger number of faster cores and a larger amount of RAM.
Nokia 600 has a much sharper display than BlackBerry 7230 / 7210, because it has a way better resolution of 640 x 360. The Nokia 600 features a much better camera than BlackBerry 7230 / 7210. Nokia 600 has a much bigger memory to install applications and games than BlackBerry 7230 / 7210, because it has a SD memory card expansion slot that supports up to 32 GB.
The Nokia 600 features a very superior battery life than BlackBerry 7230 / 7210.
Nokia 600 costs exactly the same than the BlackBerry 7230 / 7210, which makes it easy to pick between these devices.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.