| Global Score | |
| 21.7 | 52.2 |
| Basic Information | |
| Blackberry | ZTE |
| BlackBerry | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-07-16 |
| 4.40 x 2.90 x 0.80 inches | 5.73 x 2.87 x 0.43 inches |
| 4.80 ounces | 5.29 ounces |
| -- | Blue |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 40.00 | $ 40.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 240 x 160 pixels | 854 x 480 pixels |
| TFT | -- |
| -- | 196 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 3 | 6.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 210 8909 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1100 MHz) processor |
| 2 MB RAM | 1 GB RAM |
| GPU | Adreno 304 GPU |
| 5.67 | 8.01 |
| Storage | |
| -- | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 5.06 |
| Camera | |
| -- | 5.00 MP + 2.00 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 0 | 6.05 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G) and HSPA |
| SIM | -- |
| 0.2 | 6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2300mAh Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 240 hours standby time 5 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.24 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The ZTE Sonata 3 has an overall score of 52.2, which is much better than the BlackBerry 7230 / 7210's overall score of 21.7. The ZTE Sonata 3 is a a little bit heavier but way thinner cellphone than the BlackBerry 7230 / 7210. The ZTE Sonata 3 counts with Android 6.0 Marshmallow operating system, and BlackBerry 7230 / 7210 works with BlackBerry operating system.
ZTE Sonata 3 has a much better looking display than BlackBerry 7230 / 7210, because it has a much higher 480 x 854px resolution. ZTE Sonata 3 has a much better memory capacity for apps and games than BlackBerry 7230 / 7210, because it has a slot for external memory cards that supports a maximum of 64 GB.
The ZTE Sonata 3 has an extremely better processor than BlackBerry 7230 / 7210, because it has a higher number of faster cores and a larger amount of RAM. The ZTE Sonata 3 takes greater pictures and videos than BlackBerry 7230 / 7210. The ZTE Sonata 3 has a very superior battery performance than BlackBerry 7230 / 7210.
ZTE Sonata 3 and the BlackBerry 7230 / 7210 cost exactly the same, which makes this phone a very good choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.