| Global Score | |
| 22.7 | 77.8 |
| Basic Information | |
| Blackberry | Samsung |
| BlackBerry | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-06-23 |
| 4.50 x 2.90 x 0.90 inches | 5.67 x 2.91 x 0.35 inches |
| 4.90 ounces | 5.57 ounces |
| -- | Blue and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 299.00 | $ 299.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.1 inches |
| 240 x 160 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| -- | 432 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 4 MB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.67 | 9.36 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 6.72 |
| Camera | |
| -- | 16.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 0 | 9.79 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.2 | 7 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Li-Ion Battery | 2800mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 216 hours standby time 4 hours talk time | 390 hours standby time 21 hours talk time |
| 2.56 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0, EDR |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy S5 Sport has a general score of 77.8, which is way better than the BlackBerry 7290's 22.7 global score. Samsung Galaxy S5 Sport's body is somewhat heavier but way thinner than BlackBerry 7290. Samsung Galaxy S5 Sport counts with Android 4.4.2 operating system, while BlackBerry 7290 counts with BlackBerry operating system.
The Galaxy S5 Sport features a much faster processor than BlackBerry 7290, because it has a greater number of cores (and they are faster), an extra GPU and 2 GB more RAM memory. The Galaxy S5 Sport counts with an incredibly better looking display than BlackBerry 7290, because it has a much higher resolution of 1920 x 1080px.
Samsung Galaxy S5 Sport takes way better photos and videos than BlackBerry 7290. Galaxy S5 Sport features a much better memory for applications and games than BlackBerry 7290, because it has a slot for an external memory card that allows up to 128 GB. Galaxy S5 Sport has a very superior battery lifetime than BlackBerry 7290, because it has a 180 percent more battery capacity.
The Samsung Galaxy S5 Sport and the BlackBerry 7290 cost the same, making buying this phone a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.