| Global Score | |
| 21.6 | 52.2 |
| Basic Information | |
| Blackberry | ZTE |
| BlackBerry | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-07-16 |
| 4.50 x 2.90 x 1.00 inches | 5.73 x 2.87 x 0.43 inches |
| 5.85 ounces | 5.29 ounces |
| -- | Blue |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 40.00 | $ 40.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 240 x 160 pixels | 854 x 480 pixels |
| LCD | -- |
| -- | 196 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 3 | 6.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 210 8909 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1100 MHz) processor |
| 2 MB RAM | 1 GB RAM |
| GPU | Adreno 304 GPU |
| 5.67 | 8.01 |
| Storage | |
| -- | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 5.06 |
| Camera | |
| -- | 5.00 MP + 2.00 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 0 | 6.05 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G) and HSPA |
| 0 | 6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2300mAh Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 75 hours standby time 2.8 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.24 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The ZTE Sonata 3 has a global score of 52.2, which is much better than the BlackBerry 7510's score of 21.6. ZTE Sonata 3 comes with Android 6.0 Marshmallow operating system, and BlackBerry 7510 has BlackBerry operating system. The ZTE Sonata 3 design is just a bit lighter and a lot thinner than BlackBerry 7510.
ZTE Sonata 3 features a much faster processor than BlackBerry 7510, because it has more RAM memory and 4 more cpu cores. The ZTE Sonata 3 has a way better display than BlackBerry 7510, because it has a way better 480 x 854 resolution. ZTE Sonata 3 has a greater camera than BlackBerry 7510. The ZTE Sonata 3 counts with a much greater storage capacity for games and applications than BlackBerry 7510, because it has a SD extension slot that holds up to 64 GB.
The ZTE Sonata 3 has a much longer battery lifetime than BlackBerry 7510.
ZTE Sonata 3 costs exactly the same than the BlackBerry 7510.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.