| Global Score | |
| 26.5 | 39.7 |
| Basic Information | |
| BLU | Samsung |
| -- | 0000-00-00 |
| 1.75 x 4.04 x 0.59 inches | 3.97 x 2.00 x 0.68 inches |
| -- | 3.52 ounces |
| -- | Black, Gray and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 60.00 | $ 60.00 |
| Display / Screen | |
| 1.8 inches | 2.4 inches |
| 128 x 128 pixels | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| CSTN | TFT |
| 101 pixels per inch | 167 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 5 | 6.1 |
| processor | Single-Core 416 MHz processor |
| GPU | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) GPU |
| 5.76 | 6.57 |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 1.32 |
| Camera | |
| 0.10 MP | 2.00 MP |
| 3.08 | 4.73 |
| GPRS and GSM | EDGE, GPRS and GSM |
| SIM, Dual SIM | SIM, Dual SIM |
| 0.2 | 0.4 |
| Battery Life | |
| 500mAh Li-Ion Battery | 800mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 460 hours standby time 12 hours talk time |
| 1.68 | 2.24 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth |
Samsung C3590 has a general score of 39.7, which is way better than BLU CLICK's score of 26.5. Samsung C3590 features a much more vibrant screen than BLU CLICK, because it has a lot better 320 x 240 resolution, a way greater pixels density and a much larger display. Samsung C3590 counts with a superior CPU than BLU CLICK, because it has an additional GPU and a greater number of cores.
The Samsung C3590 features much more memory capacity for apps and games than BLU CLICK. The Samsung C3590 has a way better camera than BLU CLICK, because it has a camera in the back with a much higher resolution. The Samsung C3590 counts with a much better battery lifetime than BLU CLICK, because it has a 60% bigger battery capacity.
The Samsung C3590 costs exactly the same than BLU CLICK, which makes it easy to pick between these phones.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.