| Global Score | |
| 27.9 | 71.5 |
| Basic Information | |
| BLU | Samsung |
| Android 4.2 | Android 4.0 |
| -- | 0000-00-00 |
| 5.71 x 2.75 x 0.30 inches | 5.39 x 2.80 x 0.34 inches |
| 4.80 ounces | 4.72 ounces |
| Orange, Pink, White and Yellow | Black, Blue, Brown and White |
| -- | Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 100.00 | $ 100.00 |
| Display / Screen | |
| 5 inches | 4.8 inches |
| 720 x 1280 pixels (HD) | 720 x 1280 pixels (HD) |
| IPS LCD | Super AMOLED |
| 294 pixels per inch | 306 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 7.4 | 8.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (500 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.46 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| -- | 8.00 MP + 1.90 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 8.47 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE and GPRS | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| -- | Micro SIM |
| 1.5 | 5.6 |
| Battery Life | |
| -- | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| -- | 200 hours standby time 15 hours talk time |
| 1.36 | 4 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
The Samsung Galaxy S III Cricket is much better than BLU Life 8, getting a general score of 71.5 against 27.9. The Samsung Galaxy S III Cricket is a somewhat thicker but just a little bit lighter cellphone than BLU Life 8. Both phones in this comparison use Android operating system, but Samsung Galaxy S III Cricket has the previous 4.0 version and BLU Life 8 has Android 4.2 version.
The Galaxy S III Cricket features a brighter display than BLU Life 8, because although it has a bit smaller screen, and they both have exactly the same 1280 x 720px resolution, the Galaxy S III Cricket also counts with a little bit greater pixel density. Galaxy S III Cricket has a much better performing CPU than BLU Life 8, because it has 2 more cores and a graphics co-processor.
The Galaxy S III Cricket counts with a way better camera than BLU Life 8. Samsung Galaxy S III Cricket counts with a much greater storage for apps and games than BLU Life 8, because it has a SD memory card expansion slot that holds up to 64 GB. Galaxy S III Cricket features a much longer battery life than BLU Life 8.
Samsung Galaxy S III Cricket and the BLU Life 8 cost the same, making it an easy choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.