|
|
| Global Score | |
| 28.6 | 56 |
| Basic Information | |
| Cricket | Alcatel |
| -- | Android 8.0 Oreo |
| -- | 2018-08-28 |
| -- | 5.42 x 2.59 x 0.39 inches |
| 3.70 ounces | 4.73 ounces |
| -- | Black, Blue and Gold |
| -- | Plastic |
| $ 80.00 | $ 80.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 220 x 176 pixels | 960 x 480 pixels |
| TFT | LCD |
| 101 pixels per inch | 215 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 5.3 | 6.6 |
| Performance | |
| -- | MediaTek MT6739 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 1 GB RAM |
| GPU | PowerVR GE8100 GPU |
| 5.76 | 8.37 |
| Storage | |
| -- | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 4.62 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 6.93 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 0.1 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2000mAh Nano SIM Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 250 hours standby time 5 hours talk time | -- |
| 1.36 | 3.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| -- | Accelerometer and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Alcatel 1 has a score of 56, which is a lot better than Cricket MSGM8's 28.6 general score. The Alcatel 1 counts with a lot better screen than Cricket MSGM8, because it has a lot better display density and a lot higher 480 x 960 pixels resolution. The Alcatel 1 has a lot better hardware performance than Cricket MSGM8, because it has a larger number of cores (and they are faster).
The Alcatel 1 features a way better camera than Cricket MSGM8, because it has a back facing camera with a way higher resolution. The Alcatel 1 counts with a much better storage capacity to store more apps and games than Cricket MSGM8, because it has a slot for an external memory card that holds up to 32 GB.
The Alcatel 1 has a really longer battery performance than Cricket MSGM8.
The Alcatel 1 and the Cricket MSGM8 cost exactly the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.