|
|
| Global Score | |
| 28.6 | 58.9 |
| Basic Information | |
| Cricket | Alcatel |
| -- | Android 9.0 Pie |
| -- | 2019-09-27 |
| -- | 5.37 x 2.56 x 0.39 inches |
| 3.70 ounces | 5.11 ounces |
| -- | Suede Black |
| -- | Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 80.00 | $ 80.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 220 x 176 pixels | 960 x 480 pixels |
| TFT | LCD |
| 101 pixels per inch | 215 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 5.3 | 6.6 |
| Performance | |
| -- | MediaTek MT6739 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 1,5 GB RAM |
| GPU | PowerVR GE8100 GPU |
| 5.76 | 8.37 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 5.72 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 7.04 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 0.1 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2200mAh Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 250 hours standby time 5 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.16 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Alcatel Insight has a score of 58.9, which is way better than the Cricket MSGM8's global score of 28.6. Alcatel Insight counts with a much powerful CPU than Cricket MSGM8, because it has a higher number of cores (and faster). The Alcatel Insight features a much better looking display than Cricket MSGM8, because it has a way higher 480 x 960 resolution and a way higher pixels density.
Alcatel Insight features a very superior camera than Cricket MSGM8, because it has a way more MP back-facing camera. The Alcatel Insight has much more memory capacity for applications and games than Cricket MSGM8, because it has a SD memory slot that supports a maximum of 32 GB. The Alcatel Insight has a very superior battery lifetime than Cricket MSGM8.
Alcatel Insight and the Cricket MSGM8 cost exactly the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.