|
|
| Global Score | |
| 28.6 | 57.2 |
| Basic Information | |
| Cricket | |
| -- | Android 10 |
| -- | 2020-09-25 |
| -- | 5.76 x 2.80 x 0.37 inches |
| 3.70 ounces | 5.64 ounces |
| -- | Black |
| -- | Plastic and Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 80.00 | $ 80.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| 220 x 176 pixels | 1440 x 720 pixels |
| TFT | IPS LCD |
| 101 pixels per inch | 293 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 5.3 | 7.3 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 429 SDM429 chipset |
| processor | Arm Cortex-A53, 64-bit, 12 nm (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | Adreno 504 GPU |
| 5.76 | 8.73 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 0 | 7.48 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 7.48 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 0.1 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 250 hours standby time 5 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
TCL SIGNA is a lot better than the Cricket MSGM8, having a overall score of 57.2 against 28.6. TCL SIGNA has a much faster CPU than Cricket MSGM8, because it has 4 more CPU cores. TCL SIGNA counts with a much sharper screen than Cricket MSGM8, because it has a way better 720 x 1440 resolution and a way better pixels number per screen inch.
TCL SIGNA has much more storage capacity to install games and applications than Cricket MSGM8, because it has a slot for an SD memory card that supports a maximum of 256 GB. The TCL SIGNA features a much better camera than Cricket MSGM8, because it has a camera with a much better 8 MP resolution. TCL SIGNA counts with a much better battery lifetime than Cricket MSGM8.
TCL SIGNA costs the same than the Cricket MSGM8.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.