| Global Score | |
| 28.9 | 59.6 |
| Basic Information | |
| Emporia | Kyocera |
| -- | Android 4.1 |
| -- | 2013-08-27 |
| 4.09 x 2.05 x 0.67 inches | 4.82 x 2.38 x 0.43 inches |
| -- | 4.51 ounces |
| Black | Black |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 95.00 | $ 95.00 |
| Display / Screen | |
| 2.4 inches | 4.3 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 720 x 1280 pixels (HD) |
| TFT | -- |
| 167 pixels per inch | 342 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.8 | 8 |
| Performance | |
| Mediatek MTK6260A chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 1,5 GB (500 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.46 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 5.72 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 8.00 MP + 1.30 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.73 | 8.25 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GSM | LTE (4G), HSPA, UMTS, EV-DO A, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | SIM |
| 0.1 | 6.6 |
| Battery Life | |
| 1020mAh Li-Ion Battery | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 320 hours standby time 4 hours talk time | 236 hours standby time 13 hours talk time |
| 2.64 | 4 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0, EDR |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Kyocera Hydro Elite is way better than the Emporia Glam, getting a score of 59.6 against 28.9. The Kyocera Hydro Elite has a much powerful processor than Emporia Glam, because it has an extra graphics processing unit and more cpu cores. The Kyocera Hydro Elite features a lot better display than Emporia Glam, because it has a way better 1280 x 720px resolution, a much bigger display and much more pixels per inch in the display.
The Kyocera Hydro Elite features much more memory capacity to store more apps and games than Emporia Glam. Kyocera Hydro Elite takes much clearer photographs and videos than Emporia Glam, because it has a camera in the back with a much higher resolution. The Kyocera Hydro Elite counts with a much longer battery life than Emporia Glam, because it has a 106% more battery size.
The Kyocera Hydro Elite and the Emporia Glam cost the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.