|
|
| Global Score | |
| 21.9 | 44.4 |
| Basic Information | |
| Ericsson | T-Mobile |
| -- | Android 2.2 |
| -- | 2010-10-04 |
| 5.11 x 1.96 x 0.62 inches | 4.80 x 2.44 x 0.43 inches |
| 3.75 ounces | 5.00 ounces |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 70.00 | $ 70.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 3.8 inches |
| -- | 480 x 800 pixels |
| -- | TFT |
| -- | 246 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.7 | 7.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 chipset |
| processor | Scorpion (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 768 MB (333 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 205 (245 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.56 |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 1.32 |
| Camera | |
| -- | 5.00 MP + 0.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 0 | 5.94 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| GPRS and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.2 | 3.5 |
| Battery Life | |
| 750mAh Li-Ion Battery | 1400mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 200 hours standby time 7.5 hours talk time | 432 hours standby time 10 hours talk time |
| 2.16 | 3.12 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 2.1, EDR |
| -- | GPS |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
T-Mobile myTouch 4G is way better than Ericsson R520m, with a 44.4 score against 21.9. The T-Mobile myTouch 4G body is much thinner but extremely heavier than Ericsson R520m. The T-Mobile myTouch 4G counts with a way better performance than Ericsson R520m, because it has a larger number of faster cores and an extra graphics processor.
T-Mobile myTouch 4G features a way better looking screen than Ericsson R520m. T-Mobile myTouch 4G counts with a much greater storage capacity to install applications and games or saving photos and videos than Ericsson R520m, because it has a SD memory slot that allows up to 32 GB. T-Mobile myTouch 4G captures greater photographs and videos than Ericsson R520m.
T-Mobile myTouch 4G counts with a very superior battery lifetime than Ericsson R520m, because it has a 1400mAh battery size against 750mAh.
The T-Mobile myTouch 4G and the Ericsson R520m cost the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.