| Global Score | |
| 24 | 73.7 |
| Basic Information | |
| Firefly | LG |
| -- | Android 4.4.2, 4.2.2 |
| -- | 2013-08-07 |
| 3.46 x 1.75 x 0.79 inches | 5.45 x 2.79 x 0.35 inches |
| 2.12 ounces | 5.04 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 150.00 | $ 150.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.2 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| LCD | IPS LCD |
| 186 pixels per inch | 424 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.7 | 9.5 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2260 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | No SD card slot |
| 0 | 5.8 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 29.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 9.24 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.1 | 7.1 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Polymer Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 205 hours standby time 6 hours talk time | 833 hours standby time 26.5 hours talk time |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
LG G2 has an overall score of 73.7, which is way better than the Firefly Mobile Firefly Phone's global score of 24. The LG G2 design is extremely thinner but much heavier than the Firefly Mobile Firefly Phone. LG G2 counts with a much better display than Firefly Mobile Firefly Phone, because it has much more pixels per display inch.
LG G2 counts with a much better performing processing unit than Firefly Mobile Firefly Phone, because it has more processing cores and a graphics processing unit. The LG G2 shoots way better videos and photos than Firefly Mobile Firefly Phone. LG G2 has a very superior memory capacity to install applications and games or saving photos and videos than Firefly Mobile Firefly Phone.
LG G2 has a really longer battery life than Firefly Mobile Firefly Phone.
The LG G2 and the Firefly Mobile Firefly Phone cost exactly the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.