| Global Score | |
| 24 | 76.4 |
| Basic Information | |
| Firefly | LG |
| -- | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 2014-05-27 |
| 3.46 x 1.75 x 0.79 inches | 5.76 x 2.94 x 0.35 inches |
| 2.12 ounces | 5.26 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink, Purple and White |
| $ 150.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| -- | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| LCD | IPS LCD |
| 186 pixels per inch | 534 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.7 | 10 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.45 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 0 | 9.46 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 205 hours standby time 6 hours talk time | 548 hours standby time 19 hours talk time |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The LG G3 is much better than Firefly Mobile Firefly Phone, with a global score of 76.4 against 24. LG G3's design is extremely thinner but way heavier than Firefly Mobile Firefly Phone. The LG G3 features a much sharper display than Firefly Mobile Firefly Phone, because it has a way greater screen pixels density.
The LG G3 features much more storage to store more apps and games than Firefly Mobile Firefly Phone, because it has a slot for external memory cards that allows up to 128 GB. The LG G3 counts with a really superior hardware performance than Firefly Mobile Firefly Phone, because it has an additional graphics co-processor and a higher number of cores.
The LG G3 counts with a very superior battery performance than Firefly Mobile Firefly Phone. The LG G3 takes much clearer videos and photos than Firefly Mobile Firefly Phone.
The LG G3 costs a bit more than the Firefly Mobile Firefly Phone, but you can get a much better phone for that few more dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.