| Global Score | |
| 24 | 76.1 |
| Basic Information | |
| Firefly | Motorola |
| -- | Android 11, 10 |
| -- | 2020-04-16 |
| 3.46 x 1.75 x 0.79 inches | 6.29 x 2.99 x 0.38 inches |
| 2.12 ounces | 7.02 ounces |
| -- | Smoke black |
| -- | Aluminum and Plastic |
| $ 150.00 | $ 150.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 6.4 inches |
| -- | 2300 x 1080 pixels |
| LCD | IPS LCD |
| 186 pixels per inch | 397 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 5.7 | 8 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 665 SM6125 chipset |
| processor | Kryo 260, 64-bit, 11 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| -- | 4 GB RAM |
| GPU | Adreno 610 GPU |
| 5.76 | 9.09 |
| Storage | |
| -- | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 0 | 11.74 |
| Camera | |
| -- | 16.00 MP + 16.00 MP |
| -- | f/1.70 aperture |
| -- | 0.36 inches (1/2.8") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 0 | 10.01 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| SIM | Nano SIM |
| 0.1 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 5000mAh Li - Polymer Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 205 hours standby time 6 hours talk time | -- |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Motorola Moto G Power is much better than Firefly Mobile Firefly Phone, with a 76.1 score against 24. The Motorola Moto G Power is a noticeably thinner but a lot heavier phone than the Firefly Mobile Firefly Phone. The Moto G Power has an incredibly better looking display than Firefly Mobile Firefly Phone, because it has a much greater amount of pixels per inch in the display.
Moto G Power has a lot better processing power than Firefly Mobile Firefly Phone, because it has more cores. The Moto G Power counts with a way better camera than Firefly Mobile Firefly Phone. Moto G Power features much more storage for apps and games than Firefly Mobile Firefly Phone, because it has an external SD slot that allows a maximum of 512 GB.
Moto G Power has a very superior battery life than Firefly Mobile Firefly Phone.
The Moto G Power and the Firefly Mobile Firefly Phone cost the same, making this phone a very good choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.