| Global Score | |
| 24 | 74.8 |
| Basic Information | |
| Firefly | Motorola |
| -- | 2017-08-01 |
| 3.46 x 1.75 x 0.79 inches | 6.04 x 3.00 x 0.37 inches |
| 2.12 ounces | 5.93 ounces |
| -- | Gold, Gray and White |
| -- | Metal |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 150.00 | $ 144.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| -- | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| LCD | IPS LCD |
| 186 pixels per inch | 401 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 5.7 | 8 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 625 8953 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| -- | 4 GB RAM |
| GPU | Adreno 506 GPU |
| 5.76 | 9.09 |
| Storage | |
| -- | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 10.02 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 8.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 0 | 9.57 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GSM | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSPA |
| SIM | Nano SIM |
| 0.1 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Li - Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 205 hours standby time 6 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.2, EDR |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Motorola Moto G5S Plus is way better than Firefly Mobile Firefly Phone, getting a global score of 74.8 against 24. Motorola Moto G5S Plus is a noticeably thinner but notably heavier cellphone than the Firefly Mobile Firefly Phone. Moto G5S Plus has a very superior processing unit than Firefly Mobile Firefly Phone, because it has a larger number of cores.
Moto G5S Plus has an incredibly better looking display than Firefly Mobile Firefly Phone, because it has a lot higher screen pixel density. Moto G5S Plus counts with a lot bigger memory capacity for applications, games, photos and videos than Firefly Mobile Firefly Phone, because it has an external memory card slot that admits up to 128 GB.
The Moto G5S Plus counts with a much better camera than Firefly Mobile Firefly Phone. The Motorola Moto G5S Plus features a really longer battery duration than Firefly Mobile Firefly Phone.
Despite of being the best phone in our current comparison, Moto G5S Plus is also a bit cheaper.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.