| Global Score | |
| 24 | 78.2 |
| Basic Information | |
| Firefly | Xiaomi |
| -- | Android 10 |
| -- | 2020-11-27 |
| 3.46 x 1.75 x 0.79 inches | 6.39 x 3.04 x 0.38 inches |
| 2.12 ounces | 6.98 ounces |
| -- | Cool blue, Power black and Yellow |
| -- | Plastic and Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 150.00 | $ 149.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 6.5 inches |
| -- | 2340 x 1080 pixels |
| LCD | IPS LCD |
| 186 pixels per inch | 396 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 5.7 | 8 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 662 SM6115 chipset |
| processor | Kryo 260, 64-bit, 11 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| -- | 4 GB RAM |
| GPU | Adreno 610 GPU |
| 5.76 | 9.09 |
| Storage | |
| -- | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 0 | 11.74 |
| Camera | |
| -- | 48.00 MP + 8.00 MP |
| -- | f/1.80 aperture |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 10.78 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 0.1 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 6000mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 205 hours standby time 6 hours talk time | -- |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Xiaomi Poco M3 has a global score of 78.2, which is a lot better than the Firefly Mobile Firefly Phone's 24 score. The Xiaomi Poco M3 design is thinner but way heavier than Firefly Mobile Firefly Phone. The Xiaomi Poco M3 counts with a lot better hardware performance than Firefly Mobile Firefly Phone, because it has a higher number of cores (and they are faster).
The Xiaomi Poco M3 features an incredibly better looking display than Firefly Mobile Firefly Phone, because it has way more pixels per inch of screen. Xiaomi Poco M3 has a superior memory for games and applications than Firefly Mobile Firefly Phone, because it has a SD extension slot that holds up to 512 GB.
The Xiaomi Poco M3 counts with a much longer battery performance than Firefly Mobile Firefly Phone. The Xiaomi Poco M3 has a much better camera than Firefly Mobile Firefly Phone.
Even being the best phone in our comparison, the Xiaomi Poco M3 is also cheaper than the Firefly Mobile Firefly Phone.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.