| Global Score | |
| 76.7 | 77.7 |
| Basic Information | |
| HTC | |
| Android 15 | Android 5.0 |
| -- | 2015-03-01 |
| -- | 5.69 x 2.74 x 0.38 inches |
| -- | 5.54 ounces |
| Obsidian and Porcelain | Black, Gold, Gray and Pink |
| -- | Aluminium |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 178.00 |
| Display / Screen | |
| 8 inches | 5 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | S-LCD 3 |
| -- | 441 pixels per inch |
| 2700 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.9 | 9.3 |
| Performance | |
| Google Tensor G5 (4 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.99 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 10.00 MP | 20.00 MP + 4.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 27.80mm focal length |
| -- | 0.42 inches (1/2.4") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 10.12 | 10.12 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 7.6 | 6.7 |
| Battery Life | |
| 4650mAh Li - Ion Battery | 2840mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 391 hours standby time 25.4 hours talk time |
| 6.48 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The HTC One M9 is a little bit better than the Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored), getting a 77.7 score against 76.7. Both devices in this comparison include Android OS (Operating System), but HTC One M9 has the previous 5.0 version while Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) has Android 15 version. HTC One M9 counts with an extremely better processing unit than Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored), because although it has 13 GB lesser RAM, and they both have a Octa-Core CPU, the HTC One M9 also counts with a 64-bits CPU and a graphics processor.
The HTC One M9 counts with a much more vibrant display than Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored), although it has a lot smaller screen. Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) features a superior memory capacity for applications, games, photos and videos than HTC One M9, because although it has no SD memory slot, it also counts with 256 GB internal storage.
HTC One M9 features a camera that's just as good as the Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) one, although the HTC One M9 has a worse (4K) video resolution and a back facing camera with way less MP resolution. Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) features a much better battery performance than HTC One M9, because it has 4650mAh of battery capacity.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.