| Global Score | |
| 76.7 | 76.4 |
| Basic Information | |
| LG | |
| Android 15 | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 2014-05-27 |
| -- | 5.76 x 2.94 x 0.35 inches |
| -- | 5.26 ounces |
| Obsidian and Porcelain | Black, Gold, Pink, Purple and White |
| -- | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 8 inches | 5.5 inches |
| -- | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| OLED | IPS LCD |
| -- | 534 pixels per inch |
| 2700 cd/m2 brightness | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.9 | 10 |
| Performance | |
| Google Tensor G5 (4 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.45 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 10.00 MP | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 10.12 | 9.46 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 7.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 4650mAh Li - Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 548 hours standby time 19 hours talk time |
| 6.48 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) has a score of 76.7, which is a bit better than LG G3's global score of 76.4. The Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) is a a lot lighter and noticeably thinner device than the LG G3. These phones use Android OS (operating system), but the Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) has 15 version and LG G3 has Android 5.0 version.
The LG G3 has an extremely better CPU than Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored), because although it has a lower amount of RAM memory and an inferior number of cores (although faster), it also counts with a graphics co-processor. LG G3 counts with a much sharper screen than Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored), although it has way less brightness and a lot smaller display.
The Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) takes a little bit better videos and photos than LG G3, and although they both have the same 3840x2160 (4K) video resolution, the Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) also has faster video frame rate and a way more mega pixels back-facing camera. Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) features a much greater storage for games and applications than LG G3, because although it has no SD card slot, it also counts with 224 GB more internal storage.
The Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) counts with a superior battery duration than LG G3, because it has a 55 percent larger battery size.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.