| Global Score | |
| 76.7 | 81.2 |
| Basic Information | |
| Samsung | |
| Android 15 | Android 5.0, 4.4.4, 4.4, 4.3 |
| -- | 2013-09-04 |
| -- | 5.95 x 3.12 x 0.33 inches |
| -- | 5.93 ounces |
| Obsidian and Porcelain | Black, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 265.00 |
| Display / Screen | |
| 8 inches | 5.7 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | Super AMOLED |
| -- | 386 pixels per inch |
| 2700 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.9 | 8.9 |
| Performance | |
| Google Tensor G5 (4 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 10.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 10.12 | 9.68 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| Nano SIM | Micro SIM, Dual SIM |
| 7.6 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 4650mAh Li - Ion Battery | 3200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 528 hours standby time 25 hours talk time |
| 6.48 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy Note 3 is just a bit better than Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored), getting an 81.2 score against 76.7. These devices use Android operating system, but the Samsung Galaxy Note 3 has 5.0 version while Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) has Android 15. Samsung Galaxy Note 3 features a much better performing CPU than Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored), because although it has a lower number of cores (but faster) and a lower amount of RAM memory, it also counts with an extra graphics processor.
Samsung Galaxy Note 3 counts with a lot better looking screen than Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored), although it has a way smaller display. Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) has a superior storage for applications and games than Galaxy Note 3, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with more internal memory capacity.
Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) has a superior battery lifetime than Galaxy Note 3, because it has 4650mAh of battery capacity. The Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) features just a bit better camera than Samsung Galaxy Note 3, and although they both have the same 3840x2160 (4K) video resolution, the Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) also has better video frame rate and a camera with a way higher 48 mega pixels resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.