| Global Score | |
| 76.7 | 80.8 |
| Basic Information | |
| Samsung | |
| Android 15 | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-06-23 |
| -- | 5.59 x 2.85 x 0.32 inches |
| -- | 5.11 ounces |
| Obsidian and Porcelain | Black, Blue, Gold, Red and White |
| -- | Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 399.00 |
| Display / Screen | |
| 8 inches | 5.1 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | Super AMOLED |
| -- | 576 pixels per inch |
| 2700 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.9 | 9.7 |
| Performance | |
| Google Tensor G5 (4 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 805 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.45 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 10.00 MP | 16.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 10.12 | 10.01 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | SIM |
| 7.6 | 6.6 |
| Battery Life | |
| 4650mAh Li - Ion Battery | 2800mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| 6.48 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S5 has a general score of 80.8, which is a bit better than Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored)'s score of 76.7. Both devices in this comparison review work with Android OS (Operating System), but Galaxy S5 has the newer 4.4.2 version and Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) has Android 15 version.
Galaxy S5 has an incredibly better display than Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored), although it has a really smaller screen. The Samsung Galaxy S5 has a way better performance than Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored), because although it has a smaller amount of RAM and an inferior number of cores , it also counts with an extra graphics processor.
Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) shoots just a bit better photos and videos than Galaxy S5, and although they both have the same 3840x2160 (4K) video quality, the Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) also has a back-facing camera with a way higher 48 MP resolution and higher 60 fps video frame rate.
The Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) features a superior storage to install applications and games than Galaxy S5, because although it has no SD extension slot, it also counts with 256 GB internal storage. Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) has a way better battery life than Galaxy S5, because it has a 4650mAh battery capacity instead of 2800mAh.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.