| Global Score | |
| 76.7 | 78.1 |
| Basic Information | |
| Samsung | |
| Android 15 | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-06-23 |
| -- | 5.59 x 2.85 x 0.32 inches |
| -- | 5.11 ounces |
| Obsidian and Porcelain | Black, Blue, Gold and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 8 inches | 5.1 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | Super AMOLED |
| -- | 432 pixels per inch |
| 2700 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.9 | 9.1 |
| Performance | |
| Google Tensor G5 (4 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.72 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 10.00 MP | 16.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 10.12 | 9.79 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 7.6 | 7.2 |
| Battery Life | |
| 4650mAh Li - Ion Battery | 2800mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 390 hours standby time 21 hours talk time |
| 6.48 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy S5 Plus is slightly better than the Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored), with a 78.1 score against 76.7. Both devices in this comparison review include Android OS (operating system), but Galaxy S5 Plus has a more recent 4.4.2 version while Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) has Android 15 version, providing you some additional features and a performance increase.
Galaxy S5 Plus has an incredibly better looking screen than Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored), although it has a way smaller display. The Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) has a much bigger storage capacity to install games and applications than Galaxy S5 Plus, because although it has no SD extension slot, it also counts with 256 GB internal storage.
Samsung Galaxy S5 Plus counts with a way better hardware performance than Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored), because although it has a lower number of cores and less RAM, it also counts with a GPU. The Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) has a way better battery life than Galaxy S5 Plus, because it has 4650mAh of battery capacity.
Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) captures a little bit better pictures and videos than Samsung Galaxy S5 Plus, and although they both have the same (4K) video quality, the Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) also has a much more mega pixels back-facing camera and better 60 frames per second video frame rates.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.